adbrite

Your Ad Here

Tuesday, January 19, 2010

Knorr Puts Recipes on the Mobile


Polish mobile marketing agency Fun and Mobile has launched a mobile cookbook for Knorr in Poland. ‘Knorr: Mobile Cookbook’ is a Java application, installed on the user’s mobile phone, containing recipes, cooking instructions and pictures of the dishes. Now all users have to do when they are in the supermarket is call up the recipe on their phone and see what ingredients they need.
The first edition of the cookbook series features one of Poland’s most famous chefs, Pascal Brodnicki. It contains 20 recipes for soups. Fun and Mobile says future editions will contain recipes for salads, starters, main courses and desserts.
Polish customers can get the Mobile Cookbook on their phone by texting KNORR to 7460. The Mobile Cookbook is available via all four Polish operators: Plus, ERA, Orange and Play.

Zupy



Barszcz biały:
przygotowywany na zakwasie, z majerankiem, ziemniakami, czasami również z dodatkiem śmietany

Barszcz czerwony: na bazie buraków, z dodatkiem warzyw i śmietany lub też podawana z kluseczkami

Żurek: na bazie kwasu chlebowego, z ziemniakami, kiełbasą lub jajkiem, czasem podawana w bochenku chleba

Krupnik: na bazie jęczmiennej, z domieszką warzyw i kawałków wędzonego mięsa

Kapuśniak: na bazie kwaszonej kapusty

Zupa ogórkowa: główny składnik – kiszone ogórki

Zupa koperkowa: jarzynowa zupa z dodatkiem koperku

Rosół z kurczaka: wywar z gotowanego mięsa kurczaka, podawany z makaronem

Zupa pomidorowa: na bazie przecieru pomidorowego lub świeżych pomidorów, zwykle podawana z ryżem lub makaronem

Grochówka: na bazie gotowanego grochu

Zupa grzybowa: głównym składnikiem zupy są grzyby leśne, zwykle zawiera śmietanę

Flaki wołowe: wywar z kości wołowych z kawałkami flaczków, mięsa i warzyw

Zrazy zawijane



mięso wołowe zawijane, z dodatkiem bekonu, ogórków kiszonych, cebuli lub czerwonej papryki, polane pikantnym sosem

Sunday, January 3, 2010

Kopytka



Fasolowe Kopytka

500 g ugotowanej fasoli jaś
2 cebule posiekane
50 g masła
100 g mąki
2 jajka
sól
pieprz
cząber

Fasolę zmielić, dodać mąkę, cebulę, jajka, sól, pieprz i cząber. Wyrobić ciasto. Ciąć jak na kopytka (można widelcem lub nożem wyciskać różne wzory na powierzchni kopytek) i gotować w osolonej wodzie do momentu wypłynięcia. Podawać z sosem.


Kniszki - Kluski z zielonym Nadzieniem

Ciasto
2 szklanki gotowanych i utłuczonych ziemniaków
3 jajka
1 szklanka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 starta cebula
2 łyżki smalcu
1 łyżeczka soli
pieprz
tłuszcz do formy

Farsz
200 g zmiksowanego ugotowanego groszku
1 łyżka mąki
1 łyżka masła
1 i 1/2 szklanki mleka
sól

Przygotować farsz: z mąki i masła zrobić zasmażkę, rozetrzeć ją mlekiem, zagotować, dodać groszek i sól, wymieszać. Przygotować ciasto: ziemniaki, 2 jajka, mąkę pszenną i ziemniaczaną, cebulę, tłuszcz, sól i pieprz połączyć w misce. Masę przełożyć na stolnicę, ugnieść ciasto. Podzielić je na dwie części, utoczyć z nich kuleczki, każdą lekko spłaszczyć i zrobić wgłębienie. Każde wgłębienie wypełnić 1/2 łyżeczki farszu. Wszystkie kniszki posmarować roztrzepanym jajkiem. Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem, układać na niej kniszki. Piec w 180 st. przez ok. 20 minut, aż będą złociste.

Kluski



Białe Kluski Śląskie

1 kg ugotowanych w mundurkach ziemniaków
250 g mąki ziemniaczanej
2 żółtka
sól
pieprz

Ziemniaki zmielić w maszynce, doprawić solą i pieprzem. Dodać żółtka i wyrobić ciasto. Uformować kluski. W każdej zrobić wgłębienie. Gotować na wrzącej, osolonej wodzie, aż do momentu wypłynięcia.


Kluski fasolowo-pomidorowe

300 g białej lub czerwonej fasoli
200 g mąki
3 jajka
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 łyżki oleju
pieprz
sól
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka cząbru
majeranek

Fasolę zalać wodą i odstawić na 12 godzin. Odcedzić i gotować przez godzinę. Odcedzić i zmiksować. Dodać koncentrat pomidorowy, jajka, olej, mąkę i rozgnieciony ząbek czosnku. Ciasto dokładnie wyrobić. Rozwałkować na grubość 1 cm i pokroić na rąby o boku 2 cm. Wkładać partiami do osolonego wrzątku, gotować przez 3 minuty na wolnym ogniu. Podawać z sosem pomidorowym.


Kluski z Fasoli

2 szklanki fasoli (może to być także soja)
1 jajko
1 szklanka mąki
sól
pieprz

Fasolę moczyć przez noc. Gotować do miękkości, przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Wbić jajko, doprawić sola i pieprzem. Wyrabiać ciasto. Gotować w osolonej, wrzącej wodzie.

PIEROGI



Pierogi z kapusta

Ciasto
3 szklanki mąki
1 jajo
szczypta soli
łyżeczka masła

Farsz
500 g kiszonej kapusty
40 g suszonych grzybów
6 łyżek oliwy
2 cebule
1 jajo
pieprz i sól do smaku

Kiszoną kapustę i namoczone przez noc grzyby włożyć do garnka i zalać wodą. Po dodaniu 4 łyżek oliwy gotować, aż zmiękną. Ostudzić, odsączyć z wody i mocno wycisnąć. Posiekaną drobno cebulę podsmażyć na pozostałej oliwie, dodać do farszu, wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przełożyć farsz na patelnię i podsmażyć, by lekko zgęstniał. Dodać jajko, wymieszać, doprawić do smaku pieprzem i solą.
Zagnieść ciasto z mąki, jajka, szczypty soli i łyżeczki masła, dodając ok. 3 szklanek wody. Ciasto rozwałkować, a następnie wycinać z niego szklanką krążki. Każdy z nich napełnić farszem i zagnieść brzegi.
Lekko osoloną wodę doprowadzić w dużym garnku do wrzenia, wrzucać pierogi. Gotować 6-7 minut od wypłynięcia na powierzchnię.


Pierogi leniwe z Bryndzą

300 g bryndzy
200 g chudego twarożku
200 g mąki
4 jajka
1 marchew
1 cebula
masło
tarta bułka
natka pietruszki
sól

Żółtka oddzielić od białek. Bryndzę zmiksować z twarożkiem i żółtkami. Cebulę i marchew zetrzeć na tarce, dodać do masy razem z pianą z białek oraz mąką. Całość wymieszać, przełożyć na stolnicę i uformować wałki o średnicy 3 cm, skroić ukośnie na szerokość 2 cm każdy z kawałków. Pierogi gotować w osolonej wodzie przez 3 minuty, aż wypłyną. Podawać na talerzu polane stopionym masłem z bułką tartą i posypane posiekaną pietruszką.


Rosyjskie Pierogi z Twarogiem

Ciasto
20 g drożdży
2 łyżki cukru
2 łyżki letniej wody
500 g mąki
125 ml mleka
sól
4 jajka
125 g masła
oliwa
1 ubite jajko

Farsz
1 łyżka mąki
500 g twarogu
2 jajka
2 łyżki cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli

Przygotować ciasto: drożdże z cukrem rozpuścić w wodzie i wyrobić z 1/3 mąki. Powstałe ciasto posypać mąką i odstawić na ok. 2 godziny w ciepłe miejsce. Po wyrośnięciu dodać mleko, szczyptę soli, jajka, masło, resztę mąki i wyrobić na gładkie ciasto. Dodać odrobinę oliwy i wygnieść ciasto, odstawić na dwie godziny do wyrośnięcia. Następnie uformować z niego wałek i pokroić na równe plastry. Z każdego plastra ugnieść kulkę. Przygotować farsz: mąkę przyrumienić z odrobiną tłuszczu na patelni. Twaróg wymieszać z jajkami i cukrem, dodać zasmażkę, cukier waniliowy, sól i wymieszać na gładką masę. Powstałym farszem nadziewać pierogi, dokładnie zaklejać brzegi i gotować.


Pierogi z Kapustą i Orzechami

Ciasto
500 g mąki
1-2 surowe żółtka
2 łyżki stopionego masła
szczypta soli
woda

Farsz
1/2 główki białej kapusty
6-8 suszonych grzybów
2 jajka na twardo
3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki posiekanych orzechów laskowych
sól

Z mąki, wody, żółtek, soli i masła wyrobić ciasto. Umyte i namoczone grzyby ugotować. Poszatkować kapustę, posypać ją solą i odstawić na kilka minut. Odcisnąć ją z wody i dodać do grzybów, gotować przez kilka minut. Farsz ostudzić i przepuścić przez maszynkę do mielenia. Doprawić. Wymieszać z posiekanymi jajkami i orzechami. Ciasto rozwałkować, wycinać szklanką krążki, nakładać na każdy krążek farsz. Lepić pierogi i gotować.


Pierogi z Truskawkami

Ciasto
1 kg mąki
1 duże jajko
kilka łyżek wody

Farsz
250 g świeżych truskawek (mogą być też mrożone)
5 łyżek cukru pudru

Ponadto
1 łyżka oleju
200 ml gęstej śmietany do polania
kilka łyżek cukru pudru do posypania

Truskawki umyć, usunąć szypułki, pokroić na małe kawałki, posypać cukrem pudrem, odstawić. Przygotować ciasto: mąkę, jajka, kilka łyżek wody połączyć i zagnieść ciasto. Uformować kulę z ciasta, równomiernie rozwałkować na cienki placek. Szklanką wykrawać kółka, na każde nakładać farsz z truskawek. Dokładnie zaklejać brzegi. Zagotować wodę w dużym garnku z odrobiną oleju. Ostrożnie włożyć do wrzątku pierogi, gotować do momentu, aż wypłyną na wierzch. Podawać polane śmietaną i posypane odrobiną cukru pudru.